ESG: kolejny obowiązek czy inwestycja w rozwój biznesu?
Wdrożenie | Raportowanie kwestii niefinansowych
ESG nazywane jest nową filozofią prowadzenia biznesu. W dobie globalnych wyzwań nie unikniemy już odpowiedzi na pytania, w jaki sposób możemy minimalizować wpływ na środowisko, jak postrzegamy podstawowe prawa pracownicze i prawa człowieka, jak kształtujemy strukturę zarządzania i finansowania w przedsiębiorstwie.
ESG jest zbiorem standardów funkcjonowania firmy świadomej środowiskowo i społecznie. ESG to czynniki pozafinansowe, które firmy wdrażają do swoich strategii biznesowych i które raportują. Kwestie ESG można podzielić na trzy główne obszary: środowisko (E), społeczeństwo (S) i ład korporacyjny (G).
Aby wdrożenie ESG przyniosło faktycznie mierzalne korzyści, powinno być zintegrowane z długoterminową strategią biznesową przedsiębiorstwa na szczeblu środowiskowym, społecznym i zarządzania. Jak wynika z raportu ESG opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG, badania jasno pokazują, że największe obawy przedsiębiorców związane są z obowiązkami raportowania niefinansowego, których źródłem jest dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), w polskim porządku prawnym znana jako dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie ze wskazaną dyrektywą wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta